Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Zemřel geniální Miloš Forman

Dnes ráno mě dostihla smutná zpráva, že zemřel režisér Miloš Forman. Po Václavu Havlovi byl jedním z mých velkých vzorů. Jeho filmy mě provázely už od dětsví a naprosto jsem je milovala zejména pro Formanovu schopnost snoubit skvělý film se skvělou hudbou, která tvoří nedílnou součást příběhu. U Formana by se dalo říct, co film, to perla, ale moje srdeční záležitosti jsou hlavně Vlasy, Amadeus a Hoří, má panenko. Jeho odchod do jiných sfér právě v pátek 13. je přinejmenším symbolický.

Zrovna nedávno jsme rozmlouvali s mým manželem o tom, jaké máme první vzpomínky ze svého nejranějšího dětství. V televizi zrovna dávali Amadea a já si uvědomila, že mi byl jeden rok, když ho Forman natáčel v Kroměříži. Tehdy tam bydleli moji prarodiče. Pamatuju si, jak jsme se vraceli z města domů. Šli jsme z Velkého náměstí okolo zámku a u bočního vchodu do Podzámecké zahrady bylo zcela nezvykle zaparkováno plno velkých aut. Za bránou byl filmový štáb a probíhalo natáčení. Všichni ve městě o tom tehdy mluvili. Byla to velká událost.

Formanova genialita tkvěla především v jeho bezkonkurenčním talentu a originalitě. Uměl mistrně vykreslovat postavy ve svých filmech a jeho schopnost autentičnosti je nevídaná. Představiteli jeho filmů nejsou tradiční hrdinové. Ukazuje spíš různé neuspořádané, často až společností odsuzované, individuality – svobodomyslené jedince ve střetu s absurditou. Jeho filmy spojuje odsouzení falešného moralizování a povýšenosti, společně s vzepřením se a protestem vůči společenským strukturám. Formanovy české filmy jsou typické obsazením neherců, kde stavěl na jejich prostotě, přirozenosti a záměrné trapnosti. V Americe musel svůj přístup změnit. Po prvním neúspěšném filmu dal na návrh Michaela Douglese, aby zfilmoval román Vyhoďme ho z kola ven od Kena Keseyho. Vznikl Přelet nad kukaččím hnízdem a byla to trefa do černého. Velký úspěch a ocenění v podobě pěti Oscarů na sebe nenechali dlouho čekat. Později byl významně oceněn ještě film Amadeus, který získal celkem osm Oscarů.

Člověk musí vždycky snít výš, než na co má. (Miloš Forman)

 

1 Response
  • Tereza
    15. Dub. 2018

    I u nás byl včera jeho odchod velké téma :-(((
    Je to smutné 🙁