Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Javoříčské jeskyně – tip na výlet

Autor Posted on 1

Někdy během loňského jara jsme začali doma řešit letní dovolenou. Manžel chtěl do zahraničí a mě lákalo zůstat jeden rok doma. Přesněji řečeno u babiček v podhůří Jeseníku a vyrážet na výlety do okolí. Protože jsme se nemohli dohodnout, nechali jsme nakonec rozhodnutí na našem tehdy sedmiletém synovi. Vybral si dovolenou u babiček s tím, že už se těší kam všude pojedeme. Nejvíc ze všeho ho lákaly jeskyně, tak jsme navštívili první, druhé a protože se mu to líbilo, slíbila jsem, že projedeme všechny přístupné v Čechách. A tak se cílem jednoho z našich výletů staly i Javoříčské jeskyně a okolí.

 

Jeskyně

Jeskyně leží na střední Moravě asi 10 km od Litovle, v národní přírodní rezervaci Špraněk. Kvůli bohaté krápníkové výzdobě jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v republice a po dnešní návštěvě musím dát tomuto tvrzení zatím za pravdu, ale ještě jsme nebyli ve všech. První věc, která mého syna hned u parkoviště zaujala, bylo opravdu krásné dřevěné hřiště. Naštěstí si jeho návštěvu nechal až nakonec 🙂 Jako správní Pražáci jsme vyrazili do kopce ke vchodu jeskyně, s miminkem v kočárku. Tušili jsme, že na nás čeká nějaká zrada, ale protože jsem s výletem tento víkend nepočítala, tak jsem nevzala nosítko. Případné výletníky s drobotinou tedy upozorňuji, že pokud se s kočárkem nechcete vydat o několik kilometrů delší cestou okolo, tak se připravte na to, že ho potáhnete po schodech. Stejně jako my 🙂 Prohlídku jeskyně, ale malým prckům fakt nedoporučuji. Stálá teplota je okolo 7 – 8 °C. Jak už jsem psala, prohlídka jeskyní stála za to. Jsou opravdu kouzelné a kromě výzdoby, jsme v nich potkali i několik poletujících a spících obyvatel 🙂 Vzhledem k tomu, že tyto jeskyně jsou největším zimovištěm vrápenců a netopýrů u nás, chystáme se tam ještě jednou v zimě. Jeskyně jsou totiž kromě prosince otevřeny veřejnosti celoročně.

 

Obědové zastavení

100m od vchodu, hezky do kopce, po úzkých příkrých schodech (s kočárkem fakt geniální, ale jak už jsem napsala – každý svého štěstí strůjcem) je chata Jeskyňka. Nabízejí tam ubytování, posezení uvnitř i venku, dobrý oběd za rozumné peníze a mezi stromy také krásný výhled na hrad Bouzov. Pro mě bylo nejhezčí překvapení ukryto v lednici u baru. Na pár okamžiků jsem se vrátila do dětství a někde v hlavě zase slyšela cinkání lahví a: ” Prosila bych dvě žluté a jednu černou.” Pamatujete?

Další milé překvapení jsme objevili kousek od sezení venku. O pár kroků dál, schované pod pergolou a za dřevěnou boudou, stálo křídlo. Škoda, že se nenašel nikdo, kdo by na něj uměl zahrát. Stav byl asi odpovídající místu nálezu, ale upřímně, rozhodně bych ho tam nečekala.

Nabídka jídla v restauraci byla krátká a jednoduchá. Žádná velká gastronomie, spíš taková česká hospodská klasika. Ale vše bylo čerstvé, jídlo chutné, porce hodně veliké a odcházeli jsme spokojeni.

 

Okolí

Zpátky na parkoviště jsme se vydali delší cestou kolem kopce, po modré a žluté turistické značce. Míjeli jsme i několik zastávek 5km dlouhé naučné stezky Špraněk, která určitě také stojí za pozornost. Ať už je to kvůli krásné procházce ve stínu listnatého lesa a nebo protože zde můžete narazit na spoustu druhů vzácných, chráněných a ohrožených druhů rostlin. Obec Javoříčko je ale významná ještě jedním místem. Je jím památník 38 mužům z obce, které tu 5. května 1945, o život připravil bouzovský oddíl SS. Následně vesnici vypálili. Jako vzpomínka je tu každoročně sloužena pietní mše.

Z výletu na dopoledne, tak jak jsme si ráno mysleli, se nakonec vyklubal skoro celý den, ale zase jsme jednou navštívili krásné místo.

Více informací najdete na turistickém informačním portálu a nebo na stránkách Správy jeskyní ČR 

3 Responses
 • Petra Pavlisová
  30. Dub. 2018

  No neke, tam jsem zrovna chtěla jet v rámci nadcházejícího dámského víkendu v Olomóci – buď na Mladečské nebo Javoříšské, ale nenašla jsem žádné slušné spojení vlakem, tak jsem zvolila jiný výlet.

  • Tereza
   30. Dub. 2018

   Hned u parkoviště byla zastávka busu 🙂 A jsou opravdu krásné.

   • Petra Pavlisová
    30. Dub. 2018

    Ano, našla jsem nějaká kombinovaná spojení, ale buď mnoho přestupů, nebo dlouhé časy. To je na tom opravdu vtipné, že ty lokality jsou od Olomouce vzdálené nějakých 20-30 km, takže autem kousek, ale pro ekoturisty a neřidiče cesta na 2 hodiny. Takže jsme zvolily přímou vlakovou trasu nad Olomouc podél řeky Moravy a splujeme kus raftem. Pak napíšu report. 🙂 A to křídlo je famózní! Lesní romantika za chuti sodovky našeho dětství (pro neznalce: na Moravě se limonádě říká sodovka a obyčejná neochucená sodová voda je po moravsku sifon).