Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Saunování s dětmi

Za sedm let, od doby, kdy jsem poprvé hledala něco o saunování s dětmi, se moc nezměnilo. Jediné, co k těm několika málo dostupným informacím přibylo je, že je to prospěšné a že to někdo občas nabízí jako součást školkového plavání. Proto jsem se rozhodla podělit se o své vlastní zkušenosti.

 

Jak jsem si našla cestu k saunování

Jako dítě jsem se jí vyhýbala. Nemohla jsem tam dýchat. Až o mnoho let později jsem zjistila, že dýchání přes dlaně není nic trapného, ale naopak jedna z možností, jak si pomalu na horký vzduch zvyknout. Kouzlu saunování jsem podlehla až někdy před osmi lety, když jsme s manželem hledali možnost, jak smysluplně trávit volný čas bez syna.

 

Saunování s malým synem a pořízení vlastní sauny

Když bylo synovi něco přes rok a jednou z jeho oblíbených zábav se stalo řádění ve vodě, nabídla se poprvé i varianta, aby s námi navštívil saunu. Tehdy jsem o saunování dětí nic nevěděla. Na internetu jsem toho našla minimum, názory byly různé a já neznala nikoho, kdo by do sauny s takhle malým dítětem chodil. Prvním impulsem se pro mě stalo, až když jsem v tepidáriu (prohřívárna o teplotě 36 – 40°C) potkala maminku s batoletem. Když jsme příště vyrazili i s juniorem, byl tehdy za barem šikovný saunér, který nám doporučil kde začít a vysvětlil, jak by saunování dítěte mělo probíhat. Začali jsme tedy v aromasauně s nižší teplotou. Poctivě jsem pozorovala, jak se malý cítí a podle toho hlídala dobu 2-3 minut, po které měl kabinu opustit. Následovala ne studená, ale vlažná sprcha a potom poctivý odpočinek s kojením, aby měl dostatek tekutin. Zanedlouho jsem zjistila, že syn si čas strávený v teple řídí sám. Zhruba po třech minutách, aniž bych cokoliv řekla, se začal pomalu balit a vyrazil směr sprcha. Zpočátku jsem mu čas krátila hračkou nebo povídáním. Časem, to už mu bylo pět a zvládl i 3 cykly v 70°C, si s sebou bral balíček gumových medvídků a Čtyřlístek na čtení.

Před necelými dvěma lety jsme si na chalupu pořídili vlastní saunu a rozhodnutí, jestli půjde a do jaké teploty je už čistě na něm. Někdy tam chce být sám. Někdy jde s kamarády, které pak zkušeně poučuje o tom, že studená sprcha je potřeba a někdy s tátou, se kterým tam probírá důležité chlapské věci, jako třeba, že někde slyšel, že zdražili pivo.

 

Saunování v těhotenstí a s novorozencem

Nedlouho po tom, co jsme saunu postavili jsem otěhotněla. A protože jsem se této relaxace nechtěla vzdát, začala jsem zjišťovat, jak je to se saunováním těhotných a miminek. Od druhého trimestru mé oblíbené kratochvíli nic nebránilo. Bylo jen nutné dodržet pár základních pravidel:

  • zkrátit cykly na max. 8 minut,
  • dodržet teplotu 80-85°C,
  • žádné polévání kamen a ochlazovat se pouze pozvolna ruční sprchou.

A protože vlastní sauna není veřejná, už ji vyzkoušel i náš nejmenší. Byly mu dva měsíce a reagoval na ni skvěle. V Čechách se saunování sice doporučuje nejdříve od tří měsíců, ale v zemích, kde je národní tradicí, miminka navštíví saunu i o dost dříve. Kabinu jsme ohřáli na 60°C a kvůli příjmu tekutin jsem kojila celou minutu, co jsme byli uvnitř. Následovala krátká sprcha vlažnou vodou a k mému překvapení, ani proti té prcek nic neměl (hlavičku je potřeba při sprchování vynechat). Nakonec jsme spolu odpočívali. Tím byla jeho první saunovací zkušenost uzavřena, protože miminkům do jednoho roku je opakování nebo delší pobyt v sauně zapovězen. Nicméně rozhodně tam nebyl naposledy.