Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Knihomolství aneb každý rok ve stejnou dobu

Autor Posted on Žádné štítky 1

Jsem knihomol a byla jsem jím odjakživa. Nemám nijak vyhraněný žánr a přečtu cokoliv, co mě na prvních několika stránkách osloví. A přesto, že jsem před pár lety objevila čtečku, tak knihy jsou moje slabost. Moji lásku ke knihám zdědil i můj nyní osmiletý syn. Nedávno se dokonce sám diagnostikoval na bibliofila ? Knihy hltá takovou rychlostí, že nemohu jinak, než s ním souhlasit.

Před několika lety jsem úplně náhodou v DBK na Budějovické narazila na stánek s knihami. Poprvé jsem jen tak zběžně prošla okolo a prohlédla si nabídku. Zjistila jsem, že se jedná o každoroční knižní festival, zaměřený hlavně na dětskou knihu. Byly tam přesně ty knihy, které v běžném velkém knihkupectví nejspíš nenajdete. Ne proto, že by je tam neměli, ale jsou to ty knížky, které nebudou vyskládané ve sloupcích a nevisí nad nimi plakáty s nápisem Kup si mě. Tyhle by jste museli hledat v policích, zastrčené v často nepřehledné řadě dalších mnoha titulů.  Ještě cestou domů jsem poslala zprávu o stánku své sousedce Báře.

Protože knihy miluji, během pár minut jsem se zamilovala i do tohoto místa. Moje další, tentokrát už cílená výprava, přinesla ještě další příjemné zjištění, a to, že za pultíkem se s úsměvem pohybuje úžasná paní, která dokáže poradit, doporučit a povyprávět o každé z knih, které na stánku má. Už jen to, že tam je někdo takový, je pro mě motivací koupit si alespoň jednu knihu. Jenže to bych nebyla já. A tak moje peněženka zaplakala, ale já se domů vracela nejen s balíkem knih, ale i s uspokojením z krásného nákupu. O rok později jsem už o několik dní dříve zaznamenala, že se festival bude opakovat. Když jsem dorazila na nákup, mile mě překvapilo, že si mě paní pamatuje z minula a stejně jako rok předtím, jsem si s ní příjemně popovídala nad knihami skoro celou hodinu. Odcházela jsem, jak jinak, než s balíkem knih v ruce ?

Letos jsem do stánku zavítala už po čtvrté. Když jsem před pár dny Báře u kávy říkala, že je stánek po roce zase na místě, rovnou jsme naplánovaly návštěvu. Paní nás zdravila už z dálky. S dobrým pocitem, že už jsme vlastně jedny ze stálých zákaznic, jsme u stánku strávily příjemným povídáním opět celou hodinu. A já i moje nakupující parťačka jsme opět odcházely spokojené a s balíčky knížek. Loučily jsme se úsměvem a slovy: „Tak zase za rok.“ Já se na to už teď moc těším.

A letos… se zamilovala i moje ségra ?

Festival Literartura se koná každoročně v -1. patře DBK na Budějovické. Letos je od 26.2. do 18.3.2018, jinak stačí každý rok sledovat stránky DBK Praha v období kolem konce února. Součástí krásné nabídky knih jsou i různé workshopy, autogramiády nebo třeba knižní bazar. Odkaz na stránku festivalu ZDE.